Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Józef Piłsudski - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Józef Piłsudski narodził się 5 grudnia 1867 r. w Zułowie pod Wilnem. Jego rodzina bardzo starannie pielęgnowała tradycje patriotyczne. Ojciec – Józef Wincenty – w czasie powstania w 1863 r. pełnił funkcję komisarza Rządu Narodowego na powiat rosieński. Natomiast matka – Maria z Billewiczów pochodziła ze znanego rodu szlacheckiego.

Po upadku powstania jego ojciec spotkał się z represjami, przez co musiał przenieść się na Litwę. Ostatecznie osiedli właśnie w Zułowie. Tam zaczęli uprzemysławiać majątek pochodzący z rodziny matki Piłsudskiego. Oprócz Józefa doczekali się jeszcze dwunastu potomków, w tym także bliźniaków, które zmarły przeżywszy niewiele ponad rok.

Wszystkie dzieci poddane były starannemu procesowi edukacji. Do dworku przybywali liczni nauczyciele, natomiast języków uczyli jego rdzenni użytkownicy (w tym wypadku Francuzka i Niemka). Ich sytuację znacznie pogorszyły nieudane inwestycje ojca oraz pożar, który zniszczył ich majątek. Na skutek tych wydarzeń musieli przenieść się do Wilna, gdzie rozpoczęli życie skromne i pozbawione większych wygód.

W 1877 r. Józef wraz z bratem Bronisławem rozpoczął naukę w I Gimnazjum Wileńskim. Ich odpowiedzią...

Podobne wypracowania