Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Francois Boucher - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Urodzony w 1703 roku w Paryżu malarz, grafik i dekorator stał się jednym z symboli francuskiego stylu rokoko. Ulubieniec króla Ludwika XV i markizy de Popmpadour urodził się w biednym, paryskim środowisku. Jego ojciec, Nicolas Boucher, był projektantem koronek i pragnął, aby jego syn również związał się z krawiectwem. W tym celu w  wieku siedemnastu lat Francois został oddany na nauki do Francois Lemoyne'a. Chłopiec szybko jednak ujawnił swój niebywały talent w dziedzinie malarstwa i po trzech miesiącach został zatrudniony w pracowni grafika Jeana-Francois Carsa.

Trzy lata później został laureatem zaszczytnej nagrody Prix de Rome, z której otrzymaniem wiązała się możliwość wyjazdu do Włoch. Naukę we Włoszech artysta podjął dopiero cztery lata później. Studia skończył w 1731 roku. Zaraz potem wstąpił do Królewskiej Akademii Malarstwa i Rzeźby jako malarz historyczny. Również tam szybko zyskał  podziw i uznanie –  w 1734 roku został członkiem kadry akademickiej. Boucher szybko piął się po szczeblach kariery. Został mianowany rektorem Akademii, w 1755 roku objął dyrekcję w Królewskiej Fabryce Gobelinów. Apogeum jego sukcesów przypada na 1765 rok – wówczas został Pierwszym...

Podobne wypracowania