Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konstytucja marcowa 1921

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Do intensywnych prac nad opracowaniem projektu konstytucji dla II Rzeczpospolitej przystąpiono dopiero, gdy sytuacja zarówno na wschodzie, jak i na zachodnie została ustabilizowana. Zadanie to przypadło członkom rządu Wincentego Witosa.

Sam proces powstawania ustawy zasadniczej był niezwykle burzliwy. Nie budzi to jednak zdziwienia. Polacy, poza epizodem Sejmu Czteroletniego, nie mieli dotychczas doświadczenia w tworzeniu tego typu aktów. Lekcja demokracji musiała być wiec dramatycznie przyspieszona. Przez cały okres prac nie było do końca jasne w stronę jakiego modelu ostatecznie kierował się będzie ustrój państwa.

Ostatecznie swą przewagę wykorzystały środowiska centroprawicowe, które posiadały większą liczbę reprezentantów w Komisji Konstytucyjnej.

Uchwalenie konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej przez Sejm Ustawodawczy nastąpiło 17 marca 1921 roku. Składał się ona z VII rozdziałów.

Najistotniejszym stwierdzeniem było to mówiące, że w Polsce zaprowadzony zostaje ustrój republikański i rządy parlamentarne. Struktura ustroju powstała w oparciu o Monteskiuszowską zasadę trójpodziału władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Władza ustawodawczą posiadały dwie izby parlamentu: sejm...

Podobne wypracowania