Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aleksander Newski - biografia, życiorys. Dlaczego Aleksander Newski jest popularny w społeczeństwie rosyjskim?

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Rosja ze względu na swoja długą oraz bogatą historię wydała wielu wspaniałych mężów stanu i bohaterów narodowych. W roku 2008 na terenie całego państwa rosyjskiego zorganizowano z inicjatywy telewizji publicznej, zakrojoną na niezwykle szeroką skalę, ankietę, której celem było wspólne wyłonienie najpopularniejszej postaci spośród wszystkich Rosjan w dziejach. Plebiscyt trwał równo sześć miesięcy i zakończył się w dniu 12 września - wzięło w nim udział w sumie ponad 50 milionów mieszkańców, którzy wyrażali swe opinie głównie za pomocą internetu oraz telefonicznie. Po zliczeniu wszystkich ważnych głosów stworzono niepowtarzalny ranking najpopularniejszych w społeczeństwie rosyjskim postaci historycznych wszechczasów. Niespodziewanym jego zwycięzcą został stosunkowo mało (w porównaniu do innych kandydatów) znany średniowieczny święty prawosławny oraz książę Nowogrodu, Aleksander Newski.

Aleksander Jarosławowicz, któremu historia nadała z czasem przydomek Newski, urodził się 30 maja roku 1220 w Perejasławiu. Pochodził z rodziny wielkich książąt włodzimierskich - jego ojcem był Jarosław II a dziadem Wsiewołod III Wielkie Gniazdo, twórca potęgi Księstwa Rostowsko-Suzdalskiego,...

Podobne wypracowania