Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zygmunt August - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zygmunt II August na świat przyszedł 1 sierpnia 1520 roku w Krakowie, jako syn Zygmunta Starego i Bony. W historii kraju zapisał się jako ostatni król z dynastii Jagiellonów. Koronacja odbyła się 20 lutego 1530 roku. Prowadzone była przez prymasa Polski – Jana Łaskiego.

Pierwszą żoną króla była Elżbieta Austriaczka, która zmarła w roku 1545. Kolejną jego małżonką była Barbara Radziwiłłówna. Magnaci, a i sama królowa Bona, nie byli zadowoleni z tego, że Zygmunt August pojął ją za żonę. Był to powód konfliktu syna z matką, która opuściła kraj i udała się do Włoch, gdzie zmarła. Przyczyną zgonu było otrucie. Druga żona króla Polski również pozostawiła go wdowcem. Ożenił on się po raz trzeci. Tym razem wybranką była księżniczka Austrii, Katarzyna.

Król Zygmunt August kontynuował politykę swojego ojca. Nie podejmował decyzji sam, ale przy udziale magnatów i senatu. Przeprowadził w kraju wiele reform. Jednym z najważniejszych wydarzeń za czasów jego panowania była unia lubelska. 1 lipca 1569 roku postanowiono, że Korona Królestwa Polskiego i Wielkie Księstwo Litewskie połączą się w Rzeczpospolitą Obojga Narodów. To, co było w nowym państwie wspólne, to...

Podobne wypracowania