Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk VIII - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ten kontrowersyjny król Anglii urodzony w 1491 roku, zasłynął szczególnie utworzeniem kościoła anglikańskiego oraz posiadaniem aż sześciu żon. Złączył również Anglię i Walię, a także wydał kilka znaczących dekretów, np. przeciw sodomii czy czarom. Jako przeciwnik duchowieństwa katolickiego, dokonał także kasaty klasztorów. Z jednej strony przedstawiany jest jako hazardzista, nieumiarkowany miłośnik kobiecych wdzięków i człowiek okrutny, z drugiej – docenia się jego talenty artystyczne oraz dbanie o kulturę kraju, renowację zabytków i budowanie nowych obiektów, a także rozbudowę floty morskiej.

Będąc dzieckiem Henryka VII oraz Elżbiety York, został pełnoprawnym następcą tronu już w wieku jedenastu lat, a objął panowanie w wieku osiemnastu, kiedy to umarł jego ojciec. Wkrótce potem poślubił on Katarzynę Aragońską, która była wdową po wcześniej zmarłym bracie Henryka – Arturze. W pierwszych latach panowania ważne decyzje oddawane były do podjęcia rządzącym lordom i biskupowi Winchester, jednak z czasem król zaczął podejmować indywidualne decyzje oraz osobiście brać udział w bitwach. Sprzymierzał się z władcami Francji i Hiszpanii ze zmiennym szczęściem, raz pozostając w dobrych stosunkach,...

Podobne wypracowania