Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sierpień '80 - Porozumienia Sierpniowe

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Porozumienie sierpniowe to bardzo ważne wydarzenie w dziejach Rzeczpospolitej Ludowej. To zawarte przez Rząd PRL cztery porozumienia z komitetami strajkowymi. Do takiego porozumienia doszło w sierpniu 1980 r.

Porozumienia te podpisano kolejno 30 sierpnia w Szczecinie, 31 sierpnia w Gdańsku, 3 września w Jastrzębiu-Zdroju i 11 września w Dąbrowie Górniczej w Hucie Katowice. Porozumienie sierpniowe wynikało z niezadowolenia komitetów strajkowych, które uznały, że obecne związki zawodowe nie spełniają swojej roli. Dzięki temu doszło do zarejestrowania NSZZ „Solidarność”. Rząd z kolei zobowiązał się do ograniczenia cenzury, zatrudnienia pracowników, którzy zostali zwolnieni z pracy w latach 1970-1976. Komitet strajkowy domagał się również większego udziału samorządu robotniczego w zarzadzaniu fabrykami.

31 sierpnia porozumienie podpisali Lech Wałęsa i Mieczysław Jagielski. Dzięki temu Rząd zgodził się na powstanie pierwszych niezależnych związków zawodowych. Wprowadzić miano również samorząd robotniczy, który odpowiadałby za zarządzanie w fabrykach. Udało się również uzyskać zgodę na prawo do strajku co w pełni usatysfakcjonowało robotników. Domagano się również zniesienia...

Podobne wypracowania