Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sierpień '80 - Porozumienia Sierpniowe

Porozumienie sierpniowe to bardzo ważne wydarzenie w dziejach Rzeczpospolitej Ludowej. To zawarte przez Rząd PRL cztery porozumienia z komitetami strajkowymi. Do takiego porozumienia doszło w sierpniu 1980 r.

Porozumienia te podpisano kolejno 30 sierpnia w Szczecinie, 31 sierpnia w Gdańsku, 3 września w Jastrzębiu-Zdroju i 11 września w Dąbrowie Górniczej w Hucie Katowice. Porozumienie sierpniowe wynikało z niezadowolenia komitetów strajkowych, które uznały, że obecne związki zawodowe nie spełniają swojej roli. Dzięki temu doszło do zarejestrowania NSZZ „Solidarność”. Rząd z kolei zobowiązał się do ograniczenia cenzury, zatrudnienia pracowników, którzy zostali zwolnieni z pracy w latach 1970-1976. Komitet strajkowy domagał się również większego udziału samorządu robotniczego w zarzadzaniu fabrykami.

31 sierpnia porozumienie podpisali Lech Wałęsa i Mieczysław Jagielski. Dzięki temu Rząd zgodził się na powstanie pierwszych niezależnych związków zawodowych. Wprowadzić miano również samorząd robotniczy, który odpowiadałby za zarządzanie w fabrykach. Udało się również uzyskać zgodę na prawo do strajku co w pełni usatysfakcjonowało robotników. Domagano się również zniesienia cenzury, tak by można było spokojnie opowiadać się po stronie strajkujących. Porozumienie sierpniowe wynikało z niezadowolenia szczególnie w gdańskich fabrykach, które były rozczarowane działalnością związków zawodowych. Solidarność wywalczyła sobie rejestrację.

Rząd zobowiązał się do przeprowadzenia reformy gospodarczej, której ściśle określone postanowienia gotów był przedstawić przed komitetem strajkowym. Sierpień 80 jest dzisiaj symbolem związków zawodowych i ich sukcesu w dialogu z władzą. Zwłaszcza, że Rząd nie do końca chciał ugiąć się pod presją komitetów strajkowych, co z kolei miało później przełożenie w tragediach jakie się pojawiły. Lech Wałęsa był jednym z czołowych inicjatorów i przywódców strajku w stoczni Gdańskiej, Wałęsie udało się wywalczyć dla stoczni istotne decyzje, co z kolei wpłynęło na pozostałe 3 porozumienia. Dzięki Wałęsie otworzyła się furtka do dialogu z władzą. Zaczęto poruszac problemy robotników i strajkujących, władza zobligowała się do przestrzegania zasad dialogu i współpracy.

Podobne wypracowania do Sierpień '80 - Porozumienia Sierpniowe