Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czerwiec 1976 - skutki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Rozpoczęta w początkach lat 70-tych polityka Edwarda Gierka oparta na wielkich inwestycjach, doprowadziła w 1976 roku do zachwiania gospodarki. Rząd długo wstrzymywał się z decyzją podniesienia cen żywności, ale 24 czerwca 1976 roku ogłoszono wzrost cen cukru, mięsa, masła, serów i drobiu. W odpowiedzi na podwyżki doszło do strajków. Najbardziej tragiczne w skutkach były protesty w Radomiu i Pruszkowie. Protestujący w Radomiu zajęli gmach KW PZPR i podpalili go. Robotnicy „Ursusa” w Pruszkowie zablokowali tory kolejowe na liniach ze stolicy do Łodzi i Poznania. Do Radomia ściągnięto Zmotoryzowane Oddziały Milicji Obywatelskiej (ZOMO), które spacyfikowały miasto. Zginęły 2 osoby a wiele zostało rannych bądź aresztowanych. Wobec demonstrantów w Radomiu zastosowano represje. Wielu z nich zostało zwolnionych z pracy. W wyniku zamieszek władza postanowiła wycofać się z realizacji planu podwyżek. Jednak pomimo tego rząd wprowadził tzw. „ciche podwyżki”, czyli zostały ponownie wprowadzone kartki na żywność, a gatunkowo lepsze mięso były drożej sprzedawane.

W grudniu 1976 roku podjęto uchwałę o przeprowadzeniu „manewru gospodarczego”, który miał polegać na ograniczeniu inwestycji, zwiększeniu produkcji rynkowej...

Podobne wypracowania