Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Friedensreich Hundertwasser - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Friedensreich Hundertwasser, a właściwie Friedrich Stowasser to jeden z najciekawszych artystów austriackich dwudziestego wieku.

Przyszedł na świat w Wiedniu 15 grudnia 1928 roku. Kiedy miał roczek, zmarł jego ojciec, był więc wychowywany wyłącznie przez matkę, która była żydowskiego pochodzenia (mimo tego Friedrich został ochrzczony w 1937 roku).

Podobno zaczął rysować już w wieku sześciu lat. W 1936 roku zaczął uczęszczać do szkoły Montessori, jednak po roku matka zabrała go stamtąd.

W 1938 roku przystąpił do Hitlerjugend. Dziesięć lat później ukończył gimnazjum, zdał maturę i podjął studia na wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych pod opieką profesora Robina Christiana Andersena, z których jednak bardzo szybko zrezygnował (po trzech miesiącach). W tym okresie uległym artystycznym wpływom takich twórców jak Egon Schiele i Walter Kampmann, uczęszczał na ich wystawy. Był to również czas, kiedy zmienił nazwisko na Hundertwasser.

W roku 1949 Hundertwasser odbył podróż do Włoch. Zwiedził Toskanię, Rzym, Sycylię, Florencję. Poznał tam również René Brô, z którym podjął współpracę, a po pewnym czasie zdecydował się wyjechać do Paryża. Tam powstało jedno z pierwszych...

Podobne wypracowania