Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Międzyzakładowy Komitet Strajkowy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W latach 80-tych rosło niezadowolenie społeczne, które przejawiało się w strajkach i buntach. Strajki rozszerzyły się na całą Polskę. Część robotników chciała kontynuować strajk solidarnościowy na znak poparcia dla swoich postulatów. W porozumieniu z przedstawicielami komitetów strajkowych zakładów gdańskich ukonstytuowała się grupa pod nazwą Międzyzakładowy Komitet Strajkowy z Wałęsą na czele. Grupa ta miała za zadanie organizować strajki, demonstracje i wpierać solidarnie robotników i pracowników danych zakładów. Przystępowały doń ciągle nowe delegacje robotnicze.

Międzyzakładowy Komitet Strajkowy powołano 16 sierpnia 1980 r. Jego działalność charakteryzuje okres burzliwych lat 80tych, które miały decydujący wpływ na rozwój wydarzeń w Polsce. 17 sierpnia 1980 r. MKS sformułował 21 postulatów strajkowych, z których pierwszy i najważniejszy dotyczył zgody władz na powołanie niezależnych od partii i pracodawców wolnych związków zawodowych. MKS domagał się zagwarantowania praw do strajku, bezpieczeństwa dla strajkujących i osób ich wspomagających. Walczono o wolność słowa i publikacji, przywrócenia do pracy osób ich wspomagających. MKS był ważną siłą pracowników,...

Podobne wypracowania