Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bitwa pod Hastings

Wielka Brytania, średniowiecze, bitwy, opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Problematyczna kwestia sukcesji po zmarłym w 1066 r. królu angielskim Edwardzie Wyznawcy stała się przyczyną wielkiego konfliktu między książętami anglosaskimi a Wilhelmem Bękartem – nieślubnym synem i następcą Roberta I, księcia Normandii. Około roku 1052, podczas swojej wizyty w Londynie, uzyskał on od nastawionego pronormandzko króla Edwarda obietnicę przejęcia korony angielskiej po jego śmierci. Jednak anglosaskich kandydatów do sukcesji po zmarłym władcy było co najmniej kilku, a najpoważniejszym z nich był hrabia Wessexu, Harold, który ostatecznie w styczniu 1066 r. został dzięki poparciu możnych pospiesznie wybrany na nowego władcę.

Zgłaszający uzasadnione pretensje do tronu Anglii Wilhelm rozpoczął przygotowania do inwazji na Wyspy. Przez ponad pół roku zgromadził pokaźną armię oraz flotę ponad 1000 okrętów zdolną przetransportować ją na drugą stronę kanału La Manche, po czym praktycznie nieniepokojony wylądował w dniu 28. września 1066 na wybrzeżu angielskim w pobliżu Eastbourne, gdzie niezwłocznie założył warowny obóz.

Poinformowany o tym król Harold II na czele wiernych sobie oddziałów niezwłocznie ruszył forsownym marszem na południe, pokonując po drodze pod Stamford wojska norweskie...

Podobne wypracowania