Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Hinduizm - religia, bogowie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Hinduizm, obecnie trzecia pod względem liczby wyznawców religia świata, rozwinął się między XIX a XIV wiekiem p.n.e. w Indiach, podbitych podówczas przez Ariów. Jako system religijny, czerpał z wedyzmu (Wedy są świętymi tekstami hinduizmu) i braminizmu, rozwijanego przez Ariów jeszcze przed przywędrowanie do doliny Indusu.

Często mówi się, iż hinduizm jest religią pseudopoliteistyczną. Wynika to z nauk głoszących, iż wiara w każdego boga, o ile prowadzi do wyzwolenia, jest dobra. Stąd w panteonie hinduistycznym niezliczona rzesza bóstw, będących różnymi manifestacjami jednego bóstwa. Choć istnieje wiele odłamów tej religii, wszystkie łączą cztery wspólne cechy:  szacunek wobec Wed, wiara w reinkarnację, wiara w prawo czynu (w karmę) oraz chęć wyrwania się z koła narodzin i śmierci.

W świętych księgach zebrana jest nauka pokoleń kapłanów (braminów) i mędrców. Zgodnie z tradycją, mądrość zawartą w Wedach uważa się za spisane świadectwa ludzi, którym objawił ją Brahma, jedyny Bóg.

Reinkarnacja oznacza cykliczność życia i śmierci. Co żyje, umrze, by znów się odrodzić i tak nieprzerwanie od kalp (kalpa jest miarą bardzo długiego czasu, wprowadzoną...

Podobne wypracowania