Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Michaił Gorbaczow - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Michaił Gorbaczow urodził się 2 marca 1931 roku w małej wiosce Priwolnoje. Pochodził z chłopskiej rodziny. Jego ojciec był Rosjaninem, a matka Ukrainką. Już jako młody chłopak musiał pracować w sowchozie. Udało mu się jednak ukończyć szkołę. Jest absolwentem prawa Uniwersytetu im. Łomonosowa w Moskwie.

Już jako licealista był zrzeszony w Komsomole. Udzielał się w strukturach partyjnych. Jego życie związane było z partią od młodych lat. Brał udział w XX i XXI Zjeździe KPZR, kiedy to Nikita Chruszczow próbował obalić kult Stalina i uznać go zbrodniarzem. Gorbaczow od roku 1964 przez dwa lata był sekretarzem Komitetu Miejskiego w Stawropolu. Od roku 1971 wchodził w poczet członków KC KPZR. Siedem lat później pełnił w nim funkcję sekretarza ds. rolnictwa. W roku 1985, dnia 11 marca został mianowany sekretarzem generalnym partii.

Za rządów Gorbaczowa znacznie złagodzono cenzurę oraz zasady dotyczące gospodarki i polityki. W tym czasie doszło do „pierestrojki”. Jak się okazało, wprowadzenie swobód obywatelskich oraz chęć nawiązania porozumienia z państwami Zachodu nie wpłynęło dobrze na kraj. Można zaryzykować stwierdzenie, że co było dobre dla Rosjan, okazało się zgubne dla ZSRR, do którego upadku doprowadziły działania...

Podobne wypracowania