Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sprawa polska na konferencjach Wielkiej Trójki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Temat Polski jako sojusznika aliantów był kwestią bardzo istotną podczas spotkań Wielkiej Trójki. Wiadome było, że po zakończeniu wojny trzeba będzie ostatecznie rozwiązać problem granic pomiędzy Polską a ZSRR.

Dlatego też podczas konferencji w Teheranie, w 1943 roku, nie zapomniano o dyskusji na temat Rzeczpospolitej. Istotna była bowiem kwestia terenów, które miały przypaść wyzwolonej Polsce. ZSRR zaproponowało wariant opracowany przez Georga Curzona. Koronnym argumentem był fakt, że sama jego koncepcja narodziła się w Wielkiej Brytanii. Premier Churchill, nie mając wyjścia, przystał na sugestię Stalina. Jednakże dodał sugestię: część ziem zachodnich, w granicy Odry oraz Prusy Wschodnie, powinny przypaść Polsce. Można to uznać za wielki sukces ZSRR, która i tak planowała osadzić w Rzeczypospolitej podległy jej rząd komunistyczny. Roosevelt zachowywał się neutralnie, głównie przez wzgląd na Polonię amerykańską, która mogła przechylić na jego stronę szalę zwycięstwa w nadchodzących wyborach prezydenckich. Unikano zatem dalszych na ten temat dyskusji, szczególnie uważając na kwestię katyńską, aby nie poróżnić się podczas kolejnej konferencji.

Kolejne spotkanie miało miejsce w Jałcie w roku 1945. Potwierdzono...

Podobne wypracowania