Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bitwa na Łuku Kurskim

II wojna światowa, bitwy, Rosja, opracowanie, wojna, wojsko

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bitwa na Łuku Kurskim, choć była wydarzeniem absolutnie przełomowym dla całej II wojny światowej, nadal znajduje się w cieniu Stalingradu. Taki stan rzeczy jest co najmniej dziwny, biorą pod uwagę, że to właśnie na Łuku Kurskim załamała się ofensywa niemiecka w Rosji.

Operacja „Cytadela” przygotowywana była przez Hitlera kilka miesięcy. Do ofensywy przygotowano ponad 50 dywizji Wermachtu i SS ponad 2.000 czołgów, około 1.000 dział szturmowych i 1.800 samolotów. Termin, czyli początek lipca pozbawiał Rosjan przewagi, jaką niewątpliwie były warunki atmosferyczne. Misja poprowadzenia armii niemieckiej do boju powierzona została feldmarszałkowi Guntherowi von Kluge.

Rosjanie, nawet wobec tak potężnych sił przeciwnika nadal nie stali na straconych pozycjach. Za sprawą działalności szpiega oraz poprzez obserwacje ruchów wojsk wiedzieli, gdzie nastąpi uderzenie i podjęli stosowne przygotowania. Wojsko radzieckie wystawiło naprzeciw 1,3 miliona ludzi, 6 tysięcy czołgów i dział samobieżnych oraz 2 100 samolotów. Na czele armii stanęli gen. Żukow.

Rozpoczęta 5 lipca bitwa szybko przyniosła znaczne sukcesy stronie niemieckiej. Udało się złamać pierwsze linie obrony. Kolejne jednak związały walką Niemców i obydwie...

Podobne wypracowania