Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stosunek Europy do powstania listopadowego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Rosjanie widzieli w Polakach zwykłych buntowników. Aleksander Puszkin napisał utwór „Oszczercom Rosji”, w którym wyraźnie określał powstanie jako sprawę wewnętrzną, pisząc, że państwa europejskie reagują, ale nie powinny, bowiem nie rozumieją sytuacji. Znalazło się w poemacie sformułowanie: „Obca jest wam kłótnia braci/ Ten niepojęty spór domowy”. Daje to pierwszy rzut oka na reakcję Europy - przyjazną wobec Polski.

Emigranci listopadowi byli witani owacyjnie, często otrzymując schronienie i wyżywienie. Jedną z najwspanialszych laurek wystawił poeta Casimir Delavigne (1793 - 1843), pisząc pieśń rewolucyjną  „La Varsovienne" (przetłumaczono później tytuł jako „Warszawianka"), przepełnioną emocjami i ogromnym zaangażowaniem. Polacy stali się symbolem walki pełnej poświęcenia i odwagi. Szybko legenda nocy listopadowej sprawiła, że nie analizowano faktycznych posunięć walczących i przyczyny klęski powsania. „La Varsovienne” rozbrzmiewała słowami:

„Oto dziś dzień krwi i chwały,
Oby dniem wskrzeszenia był,
W gwiazdę Francji Orzeł Biały
Patrząc lot swój w niebo wzbił,
słońcem lipca podniecany,
Woła do nas z górnych stron,
Powstań...

Podobne wypracowania