Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aleksander Wielopolski – biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Aleksander Wielopolski urodził się 13 marca 1803 roku w Sędziejowicach, a zmarł 30 grudnia 1877 roku w Dreźnie. Polski hrabia, polityk, mówca. Kształcił się w Warszawie, Paryżu i Getyndze na kierunkach filozoficznych oraz prawniczych.

Był człowiekiem postrzeganym przez współczesnych jako kontrowersyjny. Zajmował się polityką. Ustawa, którą wnioskował, tzw. „ustawa o zbiegowiskach” została wykorzystana przez władze rosyjskie do rzezi na Placu Zamkowym w Warszawie.

Postulował zjednoczenie się z Rosją w walce przeciwko Prusom i Galicji. Wprowadził wiele pożytecznych reform. Był dyrektorem Komisji Wyznań i Oświecenia Publicznego. Dzięki  swoim uprawnieniom wprowadzał do urzędu Polaków, zwalniał natomiast Rosjan tam pracujących.

Przyczynił się do utworzenia Szkoły Głównej, zmienił zasady prosperowania gmin, urzędów. Wprowadził także równouprawnienie dla Żydów, zniósł pańszczyznę.

Niestety jego polityka prorosyjska nie podobała się Polakom. Na jego osobę patrzono nie przez pryzmat doniosłych reform, jakie wprowadzał, ale właśnie przez politykę prorosyjską. Ze względu na panujące nastroje rewolucyjne, nie mógł liczyć na poparcie rodaków. Polskie społeczeństwo zdecydowanie...

Podobne wypracowania