Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Astrid Lindgren - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wymieniając najsłynniejszych skandynawskich pisarzy, nie można pominąć Astrid Lindgren, Szwedki, twórczyni przygód Pippi Langstrumpf (w polskiej wersji – Fizi Pończoszanki). Autorka opowiadań dla dzieci dość późno rozpoczęła swoją karierę literacką jako taką, jednak przygody małej rudowłosej dziewczynki tak spodobały się czytelnikom, że Lindgren stała się jedną z najbardziej docenianych pisarek książek dla dzieci.

Urodziła się w 1907 roku w Vimmerby w Szwecji. Przygoda Lindgren z literaturą zaczęła się całkiem wcześnie: w szkole miała same najlepsze oceny z języka szwedzkiego, a jej pierwsze opowiadanie ukazało się w lokalnej gazecie, kiedy dziewczynka miała zaledwie trzynaście lat. Ta sama gazeta trzy lata później zaproponowała Astrid pracę, którą z chęcią przyjęła. W wieku osiemnastu lat dziewczyna zaszła w ciąże, a urodzonego synka oddała do rodziny zastępczej, a kiedy ta nie mogła się dłużej opiekować chłopcem, powierzyła staranie o niego swoim rodzicom. W tym czasie pracowała jako sekretarka oraz stenotypistka. W jednym z biur poznała swojego przyszłego męża, Sture Lindgrena, z którym miała córeczkę Karin.

To właśnie Karin wymyśliła postać najsłynniejszej bohaterki Astrid Lindgren – Pippi Langstrumpf....

Podobne wypracowania