Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zniesienie stanu wojennego - skutki stanu wojennego w Polsce

Stan wojenny przyniósł po części władzy upragnione zamiary. Działalność władzy zawierająca się w taktyce „porozumienia i walki” przyniosła efekty w postaci osłabienia buntu społeczeństwa.

Przed zniesieniem stanu wojennego sejm uchwalił ustawę, która mówiła o kontroli społeczeństwa. Pierwszy efektem była zmiana konstytucji PRL w której pojawił się zapis o PRON. 22 lipca 1983 r. Rada Państwa zniosła stan wojenny. Rozpoczął się proces stopniowej i delikatnej amnestii. Zwolniono wielu działaczy Solidarności, pozostawiono jedynie 11 osób z KORu i Solidarności, których czekać miał proces. Stan wojenny do dzisiaj budzi emocje historyków i jest dosyć różnie oceniany.

Jedni historycy rzeczywiście widza w nim chwilę ocalenia narodu polskiego od interwencji sowieckiej drudzy zaś postrzegają stan wojenny jako próbę podporządkowania sobie społeczeństwa. Nie zmienia to jednak faktu, że stan wojenny był kosztowny, zwłaszcza, że śmierć w jego wyniku poniosło wiele osób. Dodatkowo oprócz ofiar pojawiło się zniszczenie moralne i etyczne pośród społeczeństwa. Stan wojenny mimo swojego kontrowersyjnego przebiegu jest dzisiaj oceniany raczej jako negatywne wydarzenie w dziejach Polski. A postać gen. Jaruzelskiego do dzisiaj jest przedmiotem wielu dyskusji i polemik – zbrodniarz czy bohater?

To pytanie zadają sobie wszyscy historycy. Sytuacja w kraju po zniesieniu stanu wojennego zaczęła się powoli krystalizować, obalenie reżimu i władzy było już tylko kwestią czasu o czym sami rządzący doskonale wiedzieli. Stan wojenny na zawsze odwrócił los władzy ludowej, w efekcie doprowadzając do okrągłego stołu i późniejszych wydarzeń ku demokratyzacji kraju. Łącznie po stanie wojennym zwolnionych z więzień zostało ok. 1500 osób.

Podobne wypracowania do Zniesienie stanu wojennego - skutki stanu wojennego w Polsce