Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mezopotamia - okres Gutejski

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mezopotamia była terenem, na którym co jakiś czas ścierały się różne ludy przybyłe tutaj w poszukiwania nowych siedzib. Każdy okres takiej wędrówki i pojawienia się nowych przybyszów zwykło mieć nazwę w historii. Jednym z takich okresów w dziejach Mezopotamii był okres gutejski. Okres ten trwał ok. 90 lat i związany był z najazdem ludów obcych na ukształtowane tereny państw Mezopotamii.

Okres gutejski przypada na lata 2210-2120 r. p.n.e. ocenia się go jako tzw. ciemne wieki w historii Mezopotamii Sumero-Akadu. Na terenach Mezopotamii co jakiś czas dochodziło do ostrych walk z pomiędzy konfliktowymi ludami. W okresie „cimnych wieków” władze na terenach Sumero-Akadu przejęli Gutejowie i Lulubajowie, którzy byli ludami koczowniczymi. Pochodzenie Gutejów zostało ustalone przez historyczne źródła.

Gutejowie zwani też Gutejczykami to starożytny lud pochodzący z gór Zagros, najprawdopodobniej indoaryjski chociaż nie ma co do tego pewności. Wiadomo natomiast, iż najechali oni na Mezopotamię w okresie największego rozkwitu imperium akadyjskiego. W momencie kiedy kultura Sumero-akadu przezywała swój największy rozwój i największy sukces intelektualnego rozwoju kulturowego....

Podobne wypracowania