Leon Chwistek - biografia, życiorys
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Leon Chwistek urodził się 13 czerwca 1884 roku w Krakowie. Pochodził z inteligenckiej, zamożnej rodziny. Jego ojciec, Bronisław, był znanym lekarzem i otworzył jeden z pierwszych ośrodków wodoleczniczych w Zakopanem. Natomiast matka, Emilia, była pianistką i malarką. W młodości pobierała nawet lekcje u Jana Matejki.
Swoje dzieciństwo artysta spędził w górach. Zaprzyjaźnił się ze znanymi później osobistościami, takimi jak Witkacy, Malinowski oraz Szymański. Na studia wybrał się Chwistek do Krakowa, gdzie jako wolny słuchacz uczestniczył w wykładach Mehoffera dotyczących malarstwa. Jednocześnie studiował matematykę oraz filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Kilka lat później kontynuował pobierania nauk filozoficznych w Getyndze.
Miał bardzo bogate życie zawodowe. Przez dwadzieścia lat pracował jako nauczyciel matematyki w krakowskim gimnazjum imienia Sobieskiego. Od roku 1922 wykładał matematykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jak widać, jego zainteresowania były naprawdę rozmaite. Artysta posiadał umiejętności humanistyczne oraz ścisłe. Malarstwa i literatura były dla niego tak samo ważne jak matematyka. Jeśli chodzi o nauki ścisłe, zajmował się przede wszystkim logiką. Do jego osiągnięć należy rozszerzenie teorii typów logicznych.
W malarstwie Chwistka możemy odnaleźć wiele inspiracji, takich jak kubizm czy dadaizm. Mężczyzna należał do artystycznej grupy Formistów i został najważniejszym jej teoretykiem. Formiści czerpali wzory z abstrakcji, stawiali na dowolność wyrazu i swobodę. Najbardziej znane obrazy Chwistka to, oprócz dzieł portretowych, „Miasto”, „Łódź”, „Szermierka”. Interesował się także literaturą i stworzył znane do dziś powieści: „Pałace Boga” oraz „Kardynał Poniflet”. Warto dodać, iż angażował się w działalność społeczną i polityczną. W roku 1914 wstąpił do Brygady Legionów Polskich i walczył w niej przez dwa lata. Na emigracji także działał. Uczestniczył w zebraniach grupy patriotów polskich i pisał do gazety „Wolna Polska”. Jego życie prywatne układało się pomyślnie. Ożenił się z Olgą Steinhaus, z którą miał córkę Annę. Poszła ona w ślady ojca i poświęciła się matematyce oraz malarstwu.
Leon Chwistek zmarł 20 sierpnia 1944 roku w Barwisze, niedaleko Moskwy. Jego ciało spoczywa na cmentarzu w Moskwie w zbiorowej mogile, która przeznaczona jest dla ofiar represji stalinowskich. Polacy mogą odwiedzać jego grób także w Krakowie, gdzie stoi symboliczny pomnik.
Podobne wypracowania do Leon Chwistek - biografia, życiorys
- Friedensreich Hundertwasser - biografia, życiorys
- Lech Kaczyński - biografia, życiorys
- Fidel Castro - biografia, życiorys
- Aleksander Wielopolski – biografia, życiorys
- Czerwiec 1976 - skutki
- Sztuka i piśmiennictwo późnego średniowiecza
- Powstanie niepodległych państw w Ameryce Południowej
- Pakt Ribbentrop-Mołotow - przyczyny, postanowienia, skutki
- Napoleon Bonaparte - biografia, życiorys
- Mezopotamia - okres Gutejski
- Ignacy Jan Paderewski - biografia, życiorys
- Zniesienie stanu wojennego - skutki stanu wojennego w Polsce
- Sierpień '80 - Porozumienia Sierpniowe
- Powstanie warszawskie - przebieg powstania warszawskiego
- 21 postulatów Solidarności - Postulaty Solidarności 1980
- Niewola awiniońska papieży
- PZPR - zjazd V (1968)
- Bolesław Chrobry jako dobry władca - państwo Polskie za panowania Bolesława Chrobrego
- Pius XII a faszyzm - ocena pontyfikatu (pod kątem politycznym)
- Wacław z Szamotuł - biografia, życiorys