Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Leon Chwistek - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Leon Chwistek urodził się 13 czerwca 1884 roku w Krakowie. Pochodził z inteligenckiej, zamożnej rodziny. Jego ojciec, Bronisław, był znanym lekarzem i otworzył jeden z pierwszych ośrodków wodoleczniczych w Zakopanem. Natomiast matka, Emilia, była pianistką i malarką. W młodości pobierała nawet lekcje u Jana Matejki.

Swoje dzieciństwo artysta spędził w górach. Zaprzyjaźnił się ze znanymi później osobistościami, takimi jak Witkacy, Malinowski oraz Szymański. Na studia wybrał się Chwistek do Krakowa, gdzie jako wolny słuchacz uczestniczył w wykładach Mehoffera dotyczących malarstwa. Jednocześnie studiował matematykę oraz filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Kilka lat później kontynuował pobierania nauk filozoficznych w Getyndze.

Miał bardzo bogate życie zawodowe. Przez dwadzieścia lat pracował jako nauczyciel matematyki w krakowskim gimnazjum imienia Sobieskiego. Od roku 1922 wykładał matematykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jak widać, jego zainteresowania były naprawdę rozmaite. Artysta posiadał umiejętności humanistyczne oraz ścisłe. Malarstwa i literatura były dla niego tak samo ważne jak matematyka. Jeśli chodzi o nauki ścisłe, zajmował się przede wszystkim logiką. Do jego osiągnięć należy rozszerzenie teorii typów logicznych.

W...

Podobne wypracowania