Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Leon Chwistek - biografia, życiorys

Leon Chwistek urodził się 13 czerwca 1884 roku w Krakowie. Pochodził z inteligenckiej, zamożnej rodziny. Jego ojciec, Bronisław, był znanym lekarzem i otworzył jeden z pierwszych ośrodków wodoleczniczych w Zakopanem. Natomiast matka, Emilia, była pianistką i malarką. W młodości pobierała nawet lekcje u Jana Matejki.

Swoje dzieciństwo artysta spędził w górach. Zaprzyjaźnił się ze znanymi później osobistościami, takimi jak Witkacy, Malinowski oraz Szymański. Na studia wybrał się Chwistek do Krakowa, gdzie jako wolny słuchacz uczestniczył w wykładach Mehoffera dotyczących malarstwa. Jednocześnie studiował matematykę oraz filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Kilka lat później kontynuował pobierania nauk filozoficznych w Getyndze.

Miał bardzo bogate życie zawodowe. Przez dwadzieścia lat pracował jako nauczyciel matematyki w krakowskim gimnazjum imienia Sobieskiego. Od roku 1922 wykładał matematykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jak widać, jego zainteresowania były naprawdę rozmaite. Artysta posiadał umiejętności humanistyczne oraz ścisłe. Malarstwa i literatura były dla niego tak samo ważne jak matematyka. Jeśli chodzi o nauki ścisłe, zajmował się przede wszystkim logiką. Do jego osiągnięć należy rozszerzenie teorii typów logicznych.

W malarstwie Chwistka możemy odnaleźć wiele inspiracji, takich jak kubizm czy dadaizm. Mężczyzna należał do artystycznej grupy Formistów i został najważniejszym jej teoretykiem. Formiści czerpali wzory z abstrakcji, stawiali na dowolność wyrazu i swobodę. Najbardziej znane obrazy Chwistka to, oprócz dzieł portretowych, „Miasto”, „Łódź”, „Szermierka”. Interesował się także literaturą i stworzył znane do dziś powieści: „Pałace Boga” oraz „Kardynał Poniflet”. Warto dodać, iż angażował się w działalność społeczną i polityczną. W roku 1914 wstąpił do Brygady Legionów Polskich i walczył w niej przez dwa lata. Na emigracji także działał. Uczestniczył w zebraniach grupy patriotów polskich i pisał do gazety „Wolna Polska”. Jego życie prywatne układało się pomyślnie. Ożenił się z Olgą Steinhaus, z którą miał córkę Annę. Poszła ona w ślady ojca i poświęciła się matematyce oraz malarstwu.

Leon Chwistek zmarł 20 sierpnia 1944 roku w Barwisze, niedaleko Moskwy. Jego ciało spoczywa na cmentarzu w Moskwie w zbiorowej mogile, która przeznaczona jest dla ofiar represji stalinowskich. Polacy mogą odwiedzać jego grób także w Krakowie, gdzie stoi symboliczny pomnik.

Podobne wypracowania do Leon Chwistek - biografia, życiorys