Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Napoleon Bonaparte - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Napoleon I przyszedł na świat 15 sierpnia 1769 roku w Ajaccio na Korsyce, przynależącej wtedy od trzech miesięcy do terytoriów francuskich. Pierwotnie nosił nazwisko Buonaparte, które zmienił w przyszłości na lepiej brzmiące w języku francuskim Bonaparte. Jego ojciec, Karol Maria Bonaparte był adwokatem, który pojął w 1764 roku za żonę matkę Napoleona, Letycję Ramolino, córkę inżyniera. Miał siedmioro rodzeństwa: czterech braci oraz trzy siostry.

Jako chłopiec uczęszczał do szkoły księdza Recco w Ajaccio, gdzie nauczył się pisać i czytać po włosku oraz francusku. Do końca życia jego wymowa nosiła naleciałości akcentu korsykańskiego. Po przeprowadzce wraz z ojcem i bratem do Francji, został umieszczony w kolegium w Autun, aby szlifował znajomość francuszczyzny. Od 1779 roku chodził do szkoły wojskowej w Brienne-le-Château, w której spędził kolejne sześć lat i ujawnił swoje zdolności do nauk matematycznych, historycznych, a także geografii. Po ukończeniu szkoły w Brenne skierowano go na dalsze kształcenie do Szkoły Wojskowej w Paryżu – rozpoczął je w 1784 roku. Studia trwały rok i niewiele wiadomo o Napoleonie z tamtych czasów, tyle tylko, że był nerwowy, posępny, chętny do dyskusji. W tym czasie zmarł jego ojciec.

Po...

Podobne wypracowania