Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ignacy Jan Paderewski - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ignacy Jan Paderewski, pianista i kompozytor, premier Polski w 1919 roku, urodził się w 6 listopada 1860 roku w Kuryłówce leżącej na Podolu. Jego ojciec, administrator ziemski był uczestnikiem powstania styczniowego, byłym więźniem kijowskim. Matka – Poliksena Nowicka umarła niedługo po przyjściu Ignacego na świat. Opiekę nad małym Paderewskim przejął jego ojciec, a później ciotka. Nauczycielem Ignacego w latach dziecięcych był Michał Babiński, który wpajał chłopcu niezbędną wiedzę z zakresu języka i literatury polskiej, historii, geografii oraz nauczał go języka francuskiego.

Muzyczny talent Paderewskiego dawał o sobie znać od najwcześniejszych lat, kiedy Ignacy podejmował pierwsze próby artystyczne na fortepianie swoich rodziców. Kiedy dorósł, podjął edukację muzyczną w warszawskim Instytucie Muzycznym (1872–1878). Gry na fortepianie, jak i teorii muzyki nauczali go Rudolf Strobel, Kuliusz Janota, Roman Schloczer, Paweł Schloczer i Gustaw Regulski. Po ukończeniu Konserwatorium Warszawskiego został w nim nauczycielem kursu fortepianowego. Zarabiał na życie z pensji nauczycielskiej, udzielał także prywatnych lekcji, grał na przyjęciach. 

17 stycznia 1880 ożenił się z Anną Korsak, która urodziła mu...

Podobne wypracowania