Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Pakt Ribbentrop-Mołotow - przyczyny, postanowienia, skutki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wzajemne relacje między Związkiem Radzieckim, a Niemcami uległy znacznemu pogorszeniu po przejęciu władzy przez Adolfa Hitlera i powstaniu III Rzeszy, pierwszego nazistowskiego państwa w historii. Wzajemny stosunek obu ideologii był w tym okresie skrajnie negatywny, co dało o sobie znać podczas wojny domowej w Hiszpanii w latach 1936-1939. III Rzesza udzieliła poparcia hiszpańskim organizacjom nacjonalistycznym (na czele z generałem Francisco Franco), co było reakcją na wspieranie przez ZSRR lewicowego rządu zachwianego już politycznie kraju. Opozycyjnym ideologiom chyba nikt w europejskiej polityce nie dawał szansy na choć cień porozumienia.

Druga połowa roku 1939 okazała się przełomowa w stosunkach między niechętnymi sobie państwami. Zarówno Stalin jak i Hitler zaczęli dostrzegać, iż porozumienie leży w interesie każdej ze stron. Niemcy pragnęli zagwarantować sobie spokój na wschodzie, by w przyszłości nie wpaść w pułapkę prowadzenia wojny na dwóch frontach. Związek Radziecki oczekiwał z kolei pomocy przy modernizacji wciąż zacofanego kraju.

Umowa handlowa z 19 sierpnia 1939 roku, była pierwszym ważnym dokumentem między ZSRR a Niemcami. Gwarantowała ona zacieśnienie współpracy, podobnie do wcześniejszego układu w Rapallo z 1922 roku....

Podobne wypracowania