Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Antoni Libera - biografia, życiorys

Antoni Libera miał dobre podstawy, aby stać się wybitnym pisarzem. Jego ojciec był bowiem znakomitym literaturoznawcą, specjalizującym się w historii literatury oświecenia oraz współczesności.

Antoni urodził się w 1949 roku. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim. Znany jest przede wszystkim jako tłumacz i popularyzator twórczości Samuela Becketta. Przetłumaczył wszystkie jego dramaty i część innych dzieł. Jest członkiem Samuel Beckett Society. Podejmował się zresztą nie tylko tłumaczeń Becketta, ale także przekładał utwory takich sław  jak Szekspir czy Hölderlin. Zajmował się także wydawaniem książek oraz reżyserią spektakli. Wystawił wiele sztuk z udziałem popularnych aktorów, m.in. Mai Komorowskiej, Zbigniewa Zamachowskiego czy Zbigniewa Zapasiewicza. Kierował z powodzeniem Teatrem Dramatycznym w Warszawie.

Antoni Libera zasłynął  również jako twórca powieści „Madame”, która stał się w Polsce bestsellerem otrzymując wiele nagród, m.in.. Nagrodę im. Andrzeja Kijowskiego oraz nominację do Nagrody Nike. Osiągnęła także niespotykany nakład blisko stu tysięcy egzemplarzy, co pociągnęło za sobą przetłumaczenie jej na wiele języków obcych. Przez krytyków określona mianem arcydzieła, chętnie kupowana przez czytelników stała się literackim hitem schyłku XX wieku w Polsce.

Pomimo stałych zaprzeczeń Libery, uważa się powszechnie, że „Madame” zawiera sporo wątków autobiograficznych. Książka składa się z siedmiu rozdziałów. Akcja powieści dzieje się w latach 60. i stanowi przez to rozrachunek z peerelowską rzeczywistością. Jednak główny wątek dotyczy fascynacji głównego bohatera, osiemnastoletniego  młodzieńca lubiącego marzyć, starszą od niego dyrektorką szkoły, a zarazem nauczycielką języka francuskiego.

Podobne wypracowania do Antoni Libera - biografia, życiorys