Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Owidiusz - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wymieniając najsławniejszych twórców starożytnego Rzymu, jedno z pierwszych miejsc przypaść musi Owidiuszowi, a dokładnie – Publiusowi Ovidiusowi Naso; bo tak brzmiało jego pełne nazwisko. Był on jednym z najwybitniejszych twórców elegii, a więc mistrzem wierszy o tematyce refleksyjnej i egzystencjalnej. Był także niezrównany, jeśli chodzi o utwory o tematyce miłosnej.

Chociaż artysta żył na przełomie I w. p.n.e. i I w. n.e., wiemy o nim dosyć dużo. To zasługa zarówno dziejopisarzy, retorów i filozofów – takich jak Seneka i Kwintylian – którzy skrupulatnie notowali ważniejsze fakty z życia poety, ale także zasługa samego Owidiusza, chętnie i otwarcie opowiadającego w swoich wierszach o sobie.

Owidiusz miał wspaniałe warunki, aby zostać sławnym pisarzem. Pochodził z zamożnej i utytułowanej rodziny, kształcił się u znakomitych retorów – Aureliusza Fuskusa i Marka Porcjusza, którzy przekazali mu niezbędne wiadomości z zakresu retoryki, filozofii oraz literatury. Seneka wspomina, że artysta miał być najpierw prawnikiem, do czego nakłaniał go ojciec, jednak Owidiusz wolał iść ścieżką literacką. Po śmierci swojego brata, z którym studiował, zdecydował się przenieść...

Podobne wypracowania