Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Twardowski „Pisanie” - interpretacja i analiza utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Autorem wiersza pt. „Pisanie” jest Jan Twardowski. Utwór podzielony jest na dwie części. Na pierwszą składają się trzy wersy. Jest to liryka inwokacyjna. Podmiot liryczny zwraca się do Jezusa Chrystusa, który jest adresatem w omawianym wierszu.

Zwrot „Jezu który nie brałeś pióra do ręki” przypomina modlitwę, w której wierni zwracają się do Syna Bożego w podobny sposób, mówiąc „Jezu, który za nas cierpiałeś”. Dalej podmiot liryczny zwraca uwagę na to, że Chrystus sam nie spisał swoich ewangelii, „nie pochylał się nad kartką papieru”, „nie brał pióra do ręki”. Jego nauki spisali uczniowie. Można zaryzykować stwierdzenie, że podmiotem lirycznym jest poeta, którego problemem jest niemożność przelania swych uczuć na papier. Świadczy o tym druga część wiersza.

Kolejna część utworu jest nieco dłuższa od pierwszej, liczy sześć wersów. Rozpoczyna ją słowo pytające „dlaczego”. Niestety najczęściej oznacza wyrzut. Poeta w czterech kolejnych wersach pyta dlaczego „nie pisze się tak jak się” – mówi, kocha, cierpi i milczy. Wszystkie wersy mają taką samą budowę (oprócz pierwszego poprzedzonego słowem...

Podobne wypracowania