Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Miłość i śmierć - Motyw śmierci i miłości w twórczości Jana Andrzeja Morsztyna. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Miłość i śmierć, to oprócz Boga, najbardziej popularne motywy literackie okresu baroku.

Jeśli chodzi o miłość, była ona postrzegana dwojako. Wyróżniano miłość duchową, skierowaną do Boga, oraz ziemską, która jako pokusa, uznawana była za dzieło szatańskie, skutecznie odciągające od życia wiecznego. Człowiek nieustannie zmuszony był walczyć z różnego rodzaju pokusami i pragnieniami, a poetom barokowym najtrudniej było pominąć rozkosze zmysłowe.

Śmierć natomiast z odległej i łagodnej stała się budzącym grozę widmem, które nieustannie czyhało na ówczesnych. Upływ czasu nieodwołalnie zbliżał do nieuniknionej śmierci, która mogła być początkiem życia wiecznego lub momentem, po którym człowiek zapadał się w ciemności piekielne. W poezji zaczęły pojawiać się motywy turpistyczne. Śmierć budziła jednocześnie grozę i fascynację. Określano ją jako wybawicielkę od dotychczasowych ziemskich trosk lub – przeciwnie – traktowano jako nielitościwy i ślepy los.

Morsztyn był bardzo wrażliwy na kobiece wdzięki. Cały zbiór „Lutnia” zawiera przede wszystkim wiersze o tematyce miłosnej. Także „Kanikuła albo Psia gwiazda” składa się z erotyków i przedstawia żarliwość miłości...

Podobne wypracowania