Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Teokryt - biografia, życiorys

Ten grecki poeta żył w latach około 310p .n.e. - 250 p.n.e. Powszechnie uważa się go za twórcę gatunku literackiego zwanego sielanką.

Sielanki Teokryta nosiły nazwę „idylli”, a więc scenek rodzajowych przedstawiających pasterzy i rolników przy ich pracy. Nie były to jednak wyidealizowane sceny z życia, gdzie wszystko układało się doskonale – wręcz przeciwnie. Grecki pisarz stworzył tzw. sielankę realistyczną, a więc nie idealizującą przesadnie przedstawianych wydarzeń.

Sielanki dzieliły się na georgiki – dotyczyły wtedy życia rolników oraz bukoliki – opowiadające o przygodach pasterzy. Bohaterowie tych utworów często snują monologi na tematy miłosne oraz dotyczące ich aktualnej pracy.

Jednak Teokryt nie pisał wyłącznie sielanek. Znane są jego mimy, czyli utwory przedstawiające wydarzenia w pejzażu miejskim, enkomia, czyli panegiryki (w przypadku Teokryta osobą opiewaną był Ptolemeusz II Filadelfos – faraon egipski, na dworze którego Teokryt przez jakiś czas przebywał), hymny, epylliony, czyli krótkie utwory epickie pisane heksametrem czy rozmaite utwory okolicznościowe.

Fakt, iż ten grecki pisarz zaczął tworzyć utwory łączące się z pejzażem wiejskim, jest związany z sytuacją, jaka panowała ówcześnie w Grecji. Bardzo szybko zaczęły się bowiem rozwijać miasta, a ludzie przyzwyczajeni do spokoju i obecności przyrody, szybko zaczęli tęsknić za  krajobrazem pełnym łąk i drzew. Teokryt swoją idylliczną krainę utożsamiał z Sycylią, na której mieszkał. Tam właśnie dzieje się większość z pisanych przez niego sielanek.

Teokryt miał wielu naśladowców. Jednym z nich był Wergiliusz, który jednak zwrócił się ku mityzacji krajobrazu wiejskiego i przedstawianiu go jako idealnego i bez wad. Polskim kontynuatorem tradycji Teokryta był Szymon Szymonowic, renesansowy poeta piszący zarówno w języku polskim, jak i łacińskim, który poszedł drogą swojego greckiego mistrza i także tworzył sielanki realistyczne.

Podobne wypracowania do Teokryt - biografia, życiorys