Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tadeusz Różewicz - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tadeusz Różewicz to wszechstronny artysta światowego formatu i najbardziej zasłużony z obecnych pretendentów do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Kontynuator wielkich tradycji awangardy oraz jeden z pierwszych polskich postmodernistów. Reformator polskiego teatru. Wielki autorytet moralny wywodzący się z bohaterskiego pokolenia Kolumbów oraz brat równie wybitnego reżysera – Stanisława Różewicza.

Różewicz, urodzony w 1921 r. i wychowany w Radomsku, od najwcześniejszych lat bardzo interesuje się światem literatury. Debiutuje poetycko na łamach „Wymiarów” jeszcze przed wybuchem wojny. Również w 1939 ukazuje się artykuł Różewicza poświęcony kwestiom awangardy. W trakcie okupacji poeta pracuje jako magazynier w Zarządzie Miejskim w Radomsku, a potem także w stolarni „Thonet”. Uczęszcza również na tajne komplety oraz działa w polskim podziemiu jako żołnierz AK w stopniu podchorążego. Pod partyzanckim pseudonimem „Satyr” wydaje debiutancki tom wierszy i opowiadań pt.: „Echa leśne” (1944).

Po wojnie Różewicz rozpoczyna studia na historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, jednak nigdy ich nie ukończy. W 1948 kończy Studium Techniki...

Podobne wypracowania