Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Eugene Ionesco - biografia, życiorys

Eugene Ionesco to dramatopisarz francuski pochodzenia rumuńskiego. Urodził się w 1909 roku w rumuńskim miasteczku, jednak lata dziecięce spędził we Francji. Po studiach w Bukareszcie zajął się krytyką literacką. Filarami twórczości Ionesco były m.in. twórczość A. Jarry’ego, psychologia, surrealizm, a także satyra społeczna i polityczna. Eugene Ionesco jest przedstawicielem awangardy teatralnej oraz jednym z twórców teatru absurdu.

Ionesco w sposób mistrzowski posługuje się parodią, nonsensem, fantastyką i groteską. Jest znany głównie jako autor jednoaktówek: „Łysa śpiewaczka” (1950), „Lekcja” (1951). Początkowo sztuki wystawiane na podstawie tekstów Ionesco nie cieszyły się uznaniem publiczności, jednak już „Ofiary z obowiązku” (1953) czy „Amadeusz albo Jak się go pozbyć” (1954) zbierały pochlebne recenzje. Kolejne sztuki cieszyły się uznaniem publiczności; na scenie teatru w latach sześćdziesiątych wystawiane były dramaty takie jak „Kubuś, czyli uległość”, „Improwizacja” czy „Nosorożec”.

W swoich sztukach Ionesco stara się przedstawić samotność człowieka żyjącego w XX wieku, który porusza się niemalże po omacku...

Podobne wypracowania