Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Orhan Pamuk - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Orhan Pamuk jest współczesnym tureckim pisarzem. Urodził się w 1952 roku w Stambule w bogatej rodzinie. Uzyskał bardzo różnorodne wykształcenie: studiował malarstwo, architekturę i dziennikarstwo, jednak w pracy zawodowej nie wykorzystał żadnego z tych kierunków, albowiem od 23. roku życia całkowicie pochłonęło go pisarstwo.

Debiut powieściowy Orhana Pamuka miał miejsce w 1982 roku. Zostaje wtedy wydana powieść „Pan Cevdet i jego synowie”, co spotyka się z uznaniem publiczności i środowiska krytycznego. Kolejne powieści sprawiają, że o pisarzu jest coraz głośniej.

Orhan Pamuk w 2006 roku został laureatem Nagrody Nobla. Na język polski jego powieści są tłumaczone za pośrednictwem Wydawnictwa Literackiego. Sam pisarz przyznaje: „Czuję się tak, jakbym ciągle stał na moście łączącym brzegi Bosforu, nie należąc ani do europejskiej, ani do azjatyckiej części Turcji i obie je opisywał”.

Przywołany w cytowanej wypowiedzi problem często pojawia się w twórczości Orhana Pamuka. Problematyka wyobcowania, a przede wszystkim życia na granicy kulturowej, w miejscu, w którym stykają się dwie odmienne cywilizacje: cywilizacja Wschodu i Zachodu jest czołowym motywem jego powieści. Pisarz ten jest uważany za osobę, która w swoich  dziełach podejmuje trud prezentacji, być może tłumaczenia Amerykanom i Europejczykom kultury Wschodu, próbuje opisać im jej niezwykłość i bogactwo.

Książki Orhana Pamuka są uważane za kontrowersyjne w świecie muzułmańskim. Pisarz, pod pretekstem fikcji literackiej, wypowiada swoje zdanie na drażliwe tematy społeczne i polityczne. Nie waha się odważnie wystąpić przed szereg, aby – korzystając z zajmowanej pozycji społecznej – wpłynąć na mentalność rodaków. W efekcie miało miejsce wiele przykrych incydentów, takich jak wycofanie nakładów książek Pamuka z księgarń, publiczne palenie jego dzieł czy wytoczenie procesu pisarzowi za jawne przedstawianie opinii na łamach prasy.

Podobne wypracowania