Mój tata - opis
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Mój tato jest wysokim szatynem o przenikliwych, brązowych oczach. Prawie wcale nie zmienił się od czasów mojego wczesnego dzieciństwa, a nawet od czasów swojej własnej młodości, udokumentowanej licznymi zdjęciami, których zawsze pełne były szuflady naszego rodzinnego domu. Nadal bardzo przypomina tamtego wysportowanego i wiecznie roześmianego chłopaka z wąsikiem, z którego nigdy nie zrezygnował na dłuższą metę.
Jedyną zmianą w jego wyglądzie było pojawienie się okularów, które nadały jego twarzy nieco poważniejszy wyraz, choć bliskie mu osoby nadal nie mogą oprzeć się wrażeniu, że jest w nich coś z maskarady – jakby mały chłopiec próbował za pośrednictwem grubych oprawek udawać dorosłego w podwórkowej zabawie...
Młodzieńczy wygląd współgra także z duchową witalnością taty, któremu energii mógłby pozazdrościć niejeden nastolatek. To on mobilizuje mnie do uprawiania rozmaitych sportów, wynajdując jednocześnie dla siebie samego coraz to nowe sposoby rekreacji. Latem niemal codziennie wyprawia się na wycieczki rowerowe na pobliskie wzgórza, pływa we wszelkich otwartych dla plażowiczów zbiornikach wodnych, z ogromną przyjemnością chodzi także po górach, pomimo, że wszystkie polskie szczyty zna od bardzo dawna. Późną jesienią oboje z niecierpliwością wyglądamy pierwszych opadów śniegu, które dadzą sygnał do ostrzenia nart i wytyczania nowej trasy zjazdów.
Drugą, po sporcie, wielką pasją mojego taty jest muzyka. Sporą część salonu w naszym domu zajmują regały wypełnione zarówno płytami kompaktowymi, jak i analogowymi, a nawet zapomnianymi już dziś zupełnie kasetami, dającymi przegląd wieloletnich inspiracji muzycznych mojego taty. Dzięki niemu nasz dom zawsze wypełniała jakaś przyjemna melodia, inna w ciągu dnia, inna pod wieczór, żywsza w lecie, spokojniejsza w leniwe, zimowe popołudnia.
Tato jest także wielkim smakoszem i najwierniejszym wielbicielem talentu kulinarnego mojej mamy. Sam również lubi gotować, upatrując w przyrządzaniu autorskich dań coś w rodzaju sztuki, i rzeczywiście – czasami jego natchnienie daje arcysmaczne efekty. Tym, co od lat rozbawia całą rodzinę, jest jego ogromna słabość do słodyczy, którą przejęłam po nim razem z genami. Jako dziecko zawsze mogłam liczyć na znalezienie czekoladki w kieszeni jego kurtki, razem wykradaliśmy też ciasteczka ukrywane przez mamę na najwyższych półkach kredensu.
Pomimo młodzieńczej radości życia i łakomego korzystania z jego uroków mojemu tacie nie brak też dużego poczucia odpowiedzialności – za siebie samego i rodzinę. Bardzo starał się, aby mnie i mojemu rodzeństwu nigdy niczego nie zabrakło, ucząc nas jednocześnie, że drogą do każdego rodzaju sukcesu (materialnego, edukacyjnego itp.) jest zawsze ciężka praca. Tym, co podoba mi się w nim najbardziej, jest umiejętność pogodzenia rozsądnego podejścia do materialnej strony bytu z wielką radością, jaką czerpie z małych przyjemności, zarażając nią wszystkich, którzy znajdą się w orbicie jego oddziaływania.
Podobne wypracowania do Mój tata - opis
- Obraz i ocena społeczeństwa polskiego w III części „Dziadów” Adama Mickiewicza - „Bal u Senatora”
- Orhan Pamuk - biografia, życiorys
- Henryk Sienkiewicz „Legenda żeglarska” - opracowanie, interpretacja i streszczenie utworu
- Jan Kochanowski „O kaznodziei” - interpretacja i analiza fraszki
- Troja - upadek Troi. Troja w literaturze różnych epok
- Jan Kochanowski „Pieśń XIV” („Wy, którzy pospolitą rzeczą władacie”) - opracowanie, kontekst historyczny pieśni
- Cyprian Kamil Norwid „Pielgrzym”, Juliusz Słowacki „Smutno mi, Boże” - interpretacja i analiza porównawcza
- Adam Ważyk „Poemat dla dorosłych” - interpretacja i analiza wiersza
- Stefan Żeromski „Doktor Piotr” - charakterystyka bohaterów
- Znaczenie „spisku koronacyjnego” opisanego w utworze „Kordian” Juliusza Słowackiego
- Józef Tischner „Sztuka”, Stanisław Przybyszewski „Confiteor” - znaczenie sztuki i artysty w utworach. Porównanie
- Zbigniew Herbert „Pan od przyrody” - interpretacja i analiza wiersza
- Stanisław Barańczak - cechy poezji Barańczaka
- Maria Dąbrowska „Noce i dnie” - problematyka społeczna powieści
- Świat przedstawiony w utworze - co to jest świat przedstawiony? Opis
- Motywy średniowieczne - nawiązania do średniowiecza w literaturze polskiej późniejszych epok
- Władysław Reymont „Chłopi” - charakterystyka Jagny
- Jezus Chrystus - charakterystyka na podstawie Ewangelii
- Narracja pierwszoosobowa i trzecioosobowa - charakterystyka, przykłady, porównanie
- Widok z mojego okna - opis