Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

William Szekspir „Hamlet” - „Hamlet” jako tragedia zemsty. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Można powiedzieć, iż motywem przewodnim „Hamleta” jest zemsta. Dotyka ona lub staje się udziałem niemal każdego z bohaterów dramatu. Tragiczne losy uwikłanych w zemstę bohaterów świadczyć mogą o destrukcyjnym charakterze zawiści i chęci odpłaty.

Zwykle wspomina się w tym kontekście o działaniach Hamleta, chcącego pomścić śmierć ojca, jednak nie tylko on żywi to niezdrowe uczucie. Także Laertes – brat Ofelii – jest trawiony przez żądzę zemsty za morderstwo dokonane przez Hamleta na ojcu mężczyzny, Poloniuszu. Młodzieniec obwinia Hamleta także o śmierć siostry. Także Klaudiusza i Poloniusza można by oskarżyć o poddawanie się niskim pobudkom. Fortynbras natomiast uosabiał bardziej „honorowe” oblicze zemsty.

Hamlet jest człowiekiem wrażliwym i lubiącym filozofować. Podejmowanie decyzji przychodzi mu z trudem, dlatego czasami mamy wrażenie, iż to duch króla popycha go do działania. Młodzieniec czuje, że powinien pomścić śmierć ojca, gdyż tego wymaga tradycja i honor królewski. Nie może się jednak zdecydować na ten krok ze względu na dylematy moralne oraz niepewność co do tożsamości faktycznego mordercy.

Główny bohater tragedii pragnie zemsty na Klaudiuszu nie tylko ze względu na fakt, iż mężczyzna...

Podobne wypracowania