Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Przybyszewski - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stanisław Przybyszewski to niepokorny duch polskiej cyganerii, wichrzyciel sumień, skandalista. Jest autorem jednego z najważniejszych młodopolskich manifestów, pisarzem i teoretykiem. „Meteorem Młodej Polski”.

Urodzony w Łojewie nieopodal Kruszwicy, w 1868 r., w rodzinie wiejskiego nauczyciela. Uczęszcza do gimnazjum w Toruniu oraz Wągrowcu, a następnie wyjeżdża na studia do Berlina. Nie ukończy ani rozpoczętej pierwotnie architektury, ani medycyny, na którą potem się przenosi. Początkowo ima się różnych zajęć, aż w końcu dzięki protekcji znajomych otrzymuje posadę w „Gazecie Robotniczej”. Na początku lat 90. wiąże się z Martą Foerder, z którą ma troje dzieci. Kiedy w 1893 r. artysta poślubi Dagny Juel, Marta odejdzie na dalszy plan. Wkrótce porzucona kobieta nie zniesie rozłąki rozstania i popełni samobójstwo. Losem dzieci z wcześniejszego związku Przybyszewski nigdy nie będzie się przejmował.

W międzyczasie pisarz zaczyna istnieć wśród paryskiej cyganerii. W 1898 r. przyjeżdża do Krakowa, gdzie prowadzi czasopismo „Życie”. Niestety już po dwóch latach periodyk upada. Nie milkną natomiast skandale skupione wokół postaci jego redaktora. Przybyszewski uwodzi żonę Jana...

Podobne wypracowania