Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Twardowski „Do moich uczniów” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Utwór Jana Twardowskiego „Do moich uczniów” podzielony jest na osiem strof o nieregularnej budowie, miejscami rymowanych, lecz niewyróżniających się żadnym schematem.

Wiersz opisuje uczniów ze szkoły dla dzieci umysłowo niedorozwiniętych. Biorąc pod uwagę biografię autora możemy przypuszczać, że wiersz ma podłoże bardzo prywatne, że wypływa z osobistych przeżyć poety.

Autor bardzo ciepło odnosi się do swoich dawnych podopiecznych. Wskazują na to już pierwsze słowa wiersza - „Uczniowie moi, uczennice drogie”. Podmiot liryczny traktuje chore dzieci z wielkim oddaniem, bez wątpienia są mu one bardzo bliskie.

Wspomniane przez podmiot liryczny dzieci to Jurek, Janka, Janek, Zosia, Wojtek i Pawełek. Wszystkie dotknięte są jakąś niepełnosprawnością, która wyłączyła ich z grona dzieci „normalnych” i zamknęła w murach szkoły dla tych „głupich”. Jednak autor traktuje każde z nich z wielką uwagą, każde jest dla niego indywidualnością, w każdym widzi cechy charakterystyczne tylko dla niego. Wspomina figle i dowcipy, które robili mu niesforni chłopcy (jeden z nich ukradł mu parasol, inny położył żabę na szkolnym dzienniku). Wyraźne jest mocne zabarwienie uczuciowe wiersza, wyrażone...

Podobne wypracowania