Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Powiastka filozoficzna jako gatunek literacki (na przykładzie książki „Kubuś fatalista i jego pan” Diderota)

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jak można wnioskować z samej nazwy gatunku, powiastka filozoficzna to niewielkich rozmiarów powieść o charakterze filozoficznym. Forma ta zrodziła się w okresie oświecenia i wówczas też święciła swoje triumfy, ponieważ doskonale nadawała się do propagowania poglądów filozoficznych i koncepcji światopoglądowych oraz pełnienia funkcji dydaktycznej. Doskonałymi przykładami osiemnastowiecznych powiastek są „Kandyd” Woltera i „Kubuś Fatalista i jego pan” Denisa Diderota.

Dzieło Diderota to rodzaj wykładni filozofii fatalistycznej. Tytułowy Kubuś to sługa, który jest samorodnym filozofem, jego rozważania koncentrują się na wolnej woli człowieka. Zgodnie z koncepcją fatalizmu, głosi istnienie odgórnego planu ludzkich dziejów, który musi się wypełnić niezależnie od działań człowieka. Kubuś mówi na przykład: „Kroczymy w ciemnościach pod tym, co zapisane w górze”, albo „Wszystko, co nas spotyka na świecie dobrego i złego, zapisane jest w górze”. Te przekonania, nie przeszkadzają mu domagać się sprawiedliwości i aktywnie szukać szczęścia.

Jako gatunek epicki powiastka ma charakter narracyjny. „Kubuś Fatalista i jego pan” to utwór, w którym...

Podobne wypracowania