Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tren - definicja. Tren jako gatunek literacki - charakterystyka trenu

Tren jest utworem poetyckim, który za główny temat przyjmuje czyjąś śmierć. Nie opisuje jej jednak w sposób neutralny, ale skupia się na lamentacji, opłakiwaniu straty i wyrażaniu żalu z powodu zaistniałej sytuacji. Są to zwykle utwory wzruszające, przejmujące w swojej wymowie, odwołujące się do wielu emocji.

Gatunek ten wywodzi się już ze starożytności. Jego prekursorem w starożytnej Grecji był Simonides z Keos – tworzył on nie tylko treny, ale też epicedia, elegie, jest nawet uważany za twórcę epigramu. Przypisuje się mu autorstwo słynnego cytatu: „Przechodniu, powiedz Sparcie, tu leżym jej syny, wierni jej prawom do ostatniej godziny.” Do osoby poety odwołuje się Jan Kochanowski w swych „Trenach” („..i lamenty i skargi Symonidowe…”). Pindar z kolei wsławił się jedną księgą trenów. Oprócz liryki żałobnej uprawiał tworzył lirykę chóralną. W starożytnym Rzymie natomiast treny pisali Owidiusz i Newiusz.

Tradycyjny trenwywodzi się ze starożytnego epicedium, które także opiewa zmarłą osobę. Ma on ustaloną konstrukcję, do której odwoływali się późniejsi twórcy. Utwór składa się z exordium, czyli opisanych powodów cierpienia; laudatio,...

Podobne wypracowania