Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rzymianie i barbarzyńcy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Najazdy barbarzyńców, powtarzające się systematycznie od lat trzydziestych III w., były dla cesarstwa rzymskiego poważnym problemem. Silne oddziały ludów barbarzyńskich przeprawiały się na tereny rzymskie i zanim ściągnięto tam odpowiednie oddziały, mijały całe miesiące. Na początkowym etapie najazdów barbarzyńcy nie myśleli jeszcze o osiedlaniu się w obrębie cesarstwa. Zależało im głównie na łupach. Sytuacja ta zmienić się miała w wieku IV, kiedy to nastąpiła istna migracja ludów barbarzyńskich. Pierwszym poważnym ostrzeżeniem dla rządzących miała być inwazja Wizygotów.

Wizygoci – zachodni odłam Gotów – początkowo traktowani byli przez cesarstwo, jako sprzymierzeńcy i przez to otrzymali zgodę na osiedlenie się w Mezji. Szybko jednak doszło do nieporozumień z miejscową administracją, które wkrótce przerodziły się w otwarty konflikt. Wizygoci weszli na pobliskie prowincje pustosząc je i łupiąc. Sytuacje opanowano dopiero w roku 382 – pozbawieni wsparcia Wizygoci zgodzili się na zawarcie pokoju i jako sprzymierzeńcy osiedli ponownie w wyznaczonej dla nich Mezji. Niebezpieczeństwo z ich strony na powrót odżyło po podziale cesarstwa (395 r.). Zatargi tym razem miały głównie naturę religijną...

Podobne wypracowania