Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Niewolnictwo w starożytnym Rzymie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wraz z rozwojem ekonomicznym jaki dokonywał się w czasie podboju Italii, w Rzymie rosło zapotrzebowanie na tanią siłę roboczą. Pozyskiwanie niewolników było o tyle proste, iż stale toczono wojny. Niewolnictwo miało być zatem wpisane w rzymską strukturę społeczną niemalże od samego początku jej powstania.

Choć kwestia niewolnictwa istniała w państwie przynajmniej od V wieku, największe zmiany w jej obrębie nastąpiły w okolicach III w. p.n.e. Powstawanie w Rzymie wielkich majątków wiązało się z koniecznością ściągania z prowincji coraz większej liczby ludzi niewolnych. Od tego momentu niewolnik stał się więc towarem, który można nabyć na rynku. Co więcej, już nie tylko wojny były źródłem siły roboczej; tworzyły się grupy specjalizujące się w polowaniach na ludzi. Procederem tym trudnili się przede wszystkim korsarze, organizując wyprawy do wybrzeży Azji Mniejszej.

Inną przyczyną zapotrzebowania na niewolników był fakt, iż z powodu wojny, chłopi zmuszeni byli porzucać pracę na roli. Długotrwałe konflikty powodowały, że właściciele ziemscy musieli postarać się o nową siłę roboczą, którą mogliby dysponować swobodnie.

Wraz z napływem fali niewolników zmienił się również ich status. Dawne niewolnictwo patriarchalne,...

Podobne wypracowania