Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

ONZ - działalność w latach 70-tych

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Organizacja Narodów Zjednoczonych powstała w 24 października 1945 r. ONZ stał się następcą Ligi Narodów. Działania Organizacji Narodów Zjednoczonych mają charakter stabilizacyjny i zapobiegawczy. ONZ stawia sobie za cel promowanie pokoju i ładu światowego bez przemocy, walczy o przestrzeganie praw człowieka. W latach siedemdziesiątych działalność ONZ skupiła się na konfliktach, które były efektem zimnej wojny i konfliktu pomiędzy blokiem sowieckim a światem zachodnim.

Pod koniec lat 60-tych siły pokojowe ONZ stacjonowały na Cyprze, ratując podział wyspy po konflikcie tureckim. Cypryjski problem był dosyć poważny ze względu na konflikt ludności greckiej i tureckiej zamieszkującej teren wyspy. Zbrojna interwencja Turcji, która pod pretekstem obrony mniejszości tureckiej na Cyprze spotkała się z ostra krytyką ONZ-u.

Rokowania pokojowe pomiędzy dwoma zwaśnionymi stronami przebiegały przy współudziale ONZ, niestety do konsensusu obie strony nie doszły i problem pozostaje do dnia dzisiejszego. Cypr podzielony jest na dwie części – turecką i grecką. Od 1967 r. ONZ obserwowało również konflikt na Bliskim Wschodzie palestyńsko-izraelski spór o tereny. Obecność sił pokojowych na Wzgórzach Golan była konieczna...

Podobne wypracowania