Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Cywilizacja Majów - Majowie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Historia Jukatanu od dziesiątków lat budzi duże zainteresowanie i fascynuje zarówno naukowców, jak i amatorów historii. Wydaje się jednak, iż region ten kryje w sobie o wiele więcej tajemnic oprócz tych – całkiem licznych - które dotychczas zostały wyjaśnione. Jednak na szczęście udaje nam się poznać coraz więcej z życia starożytnych mieszkańców tego regionu - z życia cywilizacji, które tam wzrastały i upadały, rodziły się i umierały. Nierzadko w niewyjaśnionych okolicznościach, jak choćby w przypadku cywilizacji Majów.

Początki majańskiego osadnictwa na tym terenie sięgają prawdopodobnie już XXX wieku p.n.e., jednak trudno nazwać to - mniej lub bardziej zaawansowaną - cywilizacją. Była to raczej prymitywna, początkowa forma kształtującego się ludu, który swą kulturę i sztukę wzorował niejednokrotnie na Olmekach, po upadku których rozwinęli się Majowie.

Cywilizacja Majów nie zbudowała jednego unitarnego państwa. Opierała się ona na wielu państwach-miastach, spośród których dominującą rolę odgrywało miasto stołeczne, skupiało wokół siebie pobliskie wioski i - ewentualnie - mniejsze ośrodki miejskie. Powiązania między poszczególnymi państewkami były dość...

Podobne wypracowania