Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojny punickie - podbój świata śródziemnomorskiego przez Rzym

Ekspansja zjednoczonej Italii pod wodzą Rzymu coraz szerzej zataczała swoje kręgi. Rzymianie opanowali cały Półwysep Apeniński i rozpoczęli podbój basenu śródziemnomorskiego atakiem na Sycylię. W ówczesnym świecie, w tym rejonie istniała tylko jedna potęga, która mogła przeciwstawić się Rzymowi - była nią Kartagina. Ekspansywna polityka Rzymu była nieunikniona, konfrontacja tych dwóch sił była tylko kwestią czasu.

Rzym z dobrze zorganizowaną armią i dobrą taktyką stawał się coraz silniejszy. Rozpoczął więc podbój świata śródziemnomorskiego. Żyzne i strategiczne tereny były bardzo atrakcyjne dla Rzymian. W 264 r. p.n.e. Rzymianie ruszyli na Sycylię, która w większości była kontrolowana przez Kartagińczyków. Był to początek równi pochyłej, której efektem były długoletnie wojny z Kartaginą tzw. wojny punickie. Sycylia stała się przyczyną I wojny punickiej (264-241 p.n.e.) która w większości toczyła się na morzu. Kartagina była morską potęgą, z którą Rzymianie nie mogli się równać. Rozpoczęli więc budowę swojej własnej floty, doprowadzając ją do perfekcji i konkurencyjności wobec kartagińskiej floty. Zaciekłe walki przynosiły różne rezultaty, ale zwycięzca mógł...

Podobne wypracowania