Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Referendum ludowe z roku 1946

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Referendum ludowe z roku 1946 miało mieć znaczenie propagandowe. Ułożone przez działaczy PPR miało stanowić o kredycie zaufania, jaki daje społeczeństwo komunistom. Był to jednocześnie test dla PPR - miano się przekonać jakie faktycznie jest poparcie dla tej partii, a jakie dla jej oponenta, PSL-u. Postawiono społeczeństwu trzy pytania:
1. Czy jesteś za zniesieniem Senatu?
2. Czy chcesz utrwalenia w przyszłej Konstytucji ustroju gospodarczego, zaprowadzonego przez reformę rolną i unarodowienie podstawowych gałęzi gospodarki krajowej, z zachowaniem ustawowych uprawnień inicjatywy prywatnej?
3. Czy chcesz utrwalenia zachodnich granic Państwa Polskiego na Bałtyku, Odrze i Nysie Łużyckiej?

Faktycznie pytanie były tak sformułowane, żeby nie budzić sprzeciwu. Każdy się zgadzał, że reformy muszą być (można było się różnić, co do tego jakie i jakimi metodami prowadzone, ale tego nie zawierało drugie pytanie), a i nikt nie widział powodów, dla których miano zanegować zasadność polskich granic. Problem mieli sami członkowie PSL. Propagandowo mogli wezwać jedynie do odpowiedzenia NIE na pierwsze pytanie - mało kogo interesował wówczas Senat. I w samym ugrupowaniu pojawił się jednak sprzeciw, gdyż ludowcy tradycyjnie byli za jednoizbowym parlamentem....

Podobne wypracowania