Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Fenicjanie - państwo fenickie i kolonizacja fenicka

U kresu XIII wieku środkowy obszar Syro-Palestyny zamieszkał nowy lud. Miał on otwarty dostęp do morza, a jednoczenie był, w dużej mierze, izolowany od wpływów innych mieszkańców Bliskiego Wschodu. Dlatego też szybko rozwinął własną kulturę, własne zwyczaje, w końcu własną grupową świadomość. To, co najbardziej zaciąży na historii tego ludu, to morze. Fenicjanie, bo o nich mowa, szybko dadzą się poznać jako lud niezwykłych kupców, handlarzy, w końcu odkrywców. To, co będzie ich najczęściej stosowanym argumentem, to brzęk złota.

Nie interesowała ich zbytnio wojna, ale żyli w czasach, w których każdy władca o przywódczych cechach potrafiący pociągnąć za sobą rzesze ludzi, pragnął zdobywać nowe tereny, podbijać miasta, a tym samym rozszerzać swoją władzę. Niejeden raz więc miasta fenickie były oblegane. A wówczas Fenicjanie potrafili bronić swej wolności. Pokazał to zwłaszcza koniec VIII w. p.n.e., kiedy to musieli zmierzyć się z potęgą Asyrii. W wiekach wcześniejszych wybierali raczej składanie danin, a tym samym zagwarantowanie sobie spokoju i możliwości dalszej realizacji swych planów handlowych.

Fenicjanie żyli w państwach-miastach. Jak w całym świecie starożytnym, poszczególne państwa-miasta były od...

Podobne wypracowania