Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jalu Kurek - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jalu Kurek to polski poeta i prozaik żyjący w XX wieku. Urodził się w 1904 roku w Krakowie, z którym pozostał związany przez długi okres swojego życia. W tym mieście zdobył edukację w liceum ogólnokształcącym, następnie kontynuował naukę na Uniwersytecie Jagiellońskim – studiował filologię polską i romańską. Badania nad literaturą kontynuował na uniwersytecie w Neapolu.

Jalu Kurek był jednym z przedstawicieli Awangardy Krakowskiej, grupy działającej w latach 1922–1927, której inicjatorem był Tadeusz Peiper. Hasłem programowym ugrupowania, było „Minimum słów – Maksimum treści” – awangardziści uważali siebie za tych, którzy mają za zadanie wprowadzić literaturę na nową płaszczyznę. Ich utwory oraz manifesty ukazywały się w krakowskim czasopiśmie zatytułowanym „Zwrotnica”. Innymi przedstawicielami tego nurtu był Julian Przyboś czy Adam Ważyk. W Polsce Kurek zasłynął jako tłumacz i popularyzator dorobku futurystów włoskich.

Jalu Kurek był bardzo płodnym autorem – w jego dorobku znajdują się zarówno formy literackie, tj. powieści, opowiadania czy liryki, jak i dziennikarskie (eseje, reportaże czy felietony). Stanowią one pozostałość po wieloletniej karierze twórcy...

Podobne wypracowania