Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Katarzyna Grochola - biografia, życiorys

Katarzyna Grochola urodziła się 18 lipca 1957 roku w Krotoszynie. Jej ojciec był prawnikiem, a matka nauczycielką języka polskiego. Ona sama, po ukończeniu VII Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Warszawie, podejmowała się różnych zajęć. Zanim stała się poczytną pisarką, Grochola pracowała jako salowa, pomocnik cukiernika, korektor, dyrektorka składu celnego, szkoleniowiec w fundacjach czy konsultantka w biurze matrymonialnym.

Podjęła współpracę z takimi tytułami jak „Poradnik Domowy” czy „Jestem”. Jest autorką wielu powieści, które osiągnęły sukces kasowy. Mowa np.:. o „Przegryźć dżdżownicę” z roku 1997, „Nigdy w życiu!” wydane w roku 2001 (zostało zekranizowane), „Ja wam pokażę!” opublikowane w roku 2004 (na podstawie książki powstał film) czy ostatnia powieść pt.: „Zielone drzwi”. Grochola jest również autorką zbiorów opowiadań takich, jak: „Podanie o miłość” wydane w roku 2001 czy „Upoważnienie do szczęścia” z 2003 roku.

Jej twórczość została uhonorowana nagrodami AS EMPiK za „Nigdy w życiu!”, w roku 2001 oraz 2002. W tym samym roku (2001) otrzymała „Ikara”. Rok wcześniej przyznano jej cztery nagrody w konkursie dla dramaturgów Tespis. Wygrała je dzięki utworom „Pozwól mi odejść” oraz „Kot mi schudł”.

W roku 2005 założyła Wydawnictwo Autorskie i wydała w nim swoją kolejną powieść pt.: „Osobowość ćmy”.

Jest jedną ze scenarzystek dwóch popularnych seriali telewizyjnych, mianowicie – „Na dobre i na złe” i „M jak miłość”. Nadal tworzy i wydaje książki. Oprócz tego jest szczęśliwą mamą Doroty i babcią Antoniego.

Jej energię, zapał i pogodę ducha, a zarazem krytyczność, waleczność i nieustępliwość widzowie i czytelnicy mogli oglądać w popularnym programie pt.: „Taniec z gwiazdami” (XI. edycja), w którym pisarka wzięła udział i zajęła miejsce trzecie.

Podobne wypracowania do Katarzyna Grochola - biografia, życiorys