Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Anna Kamieńska - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Anna Kamieńska urodziła się 12 kwietnia 1920 w Krasnymstawie na Lubelszczyźnie. Jej ojciec Tadeusz zmarł bardzo wcześnie. Pisarka, wraz z trzema siostrami, wychowywana była przez matkę – Marię (nazwisko panieńskie Cękalska). Edukację Anna rozpoczęła w szkole powszechnej w Lublinie. Tam też uczęszczała do gimnazjum. W roku 1937 rozpoczęła naukę w Liceum Pedagogicznym w stolicy. Jednakże ze względu na późniejszą sytuację w kraju, musiała przerwać naukę. Nie oznacza to, że Kamieńska się poddała. Zdała egzamin maturalny w tajnym liceum. Następnie rozpoczęła studia na Uniwersytecie Warszawskim. Kierunkiem, który wybrała, była polonistyka. Studiowała również na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tym razem zgłębiała tajniki filologii klasycznej, co pomogło jej, gdy sama (oraz z mężem) przekładała literaturę obcą na język polski. Studia rozpoczęte na KUL-u ukończyła na uniwersytecie w Łodzi.

Debiut Kamieńskiej przypadł na rok 1936. Pisarka miała wówczas lat szesnaście. Dzięki Józefowi Czechowiczowi publikowała na łamach „Płomyczka”. Jako dojrzała pisarka pojawiła się na scenie literackiej w roku 1944, również w czasopiśmie, lecz tym razem było to „Odrodzenie”. Od tego czasu Kamieńska współpracowała,...

Podobne wypracowania