Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czang Kaj-szek - historia, upadek wodza

Mao Zedong pokonał Czang Kaj-szeka w wojnie domowej. Jeszcze pod koniec stycznia roku 1949 Czang próbował negocjacji, ale odpowiedź Mao była jednoznaczna: wysłał do Czanga listę z osobami, które przez komunistycznego przywódcę zostały określone jako zbrodniarze wojenni. Negocjacje mogły dojść do skutku dopiero wtedy, gdy te osoby zostaną wydane. Problem polegał jednak na tym, że listę otwierał właśnie Czang Kaj-szek.

Formalny upadek przywódcy Kuomintangu nastąpił wraz z dniem 1. października 1949 roku, kiedy to Mao proklamował Chińską Republikę Ludową. Utrata władzy stała się faktem, co okazało się jednak bardziej bolesne dla całego Zachodu i Stanów Zjednoczonych, aktywnie wspierających i promujących Czang Kaj-szeka, aniżeli dla samego zainteresowanego.

Były przywódca chiński wyjechał na Tajwan, wraz z uchodźcami, ale też – ogromnymi rezerwami złota. Tu rządził do momentu swojej śmierci w roku 1975, aktywnie wspierany przez Amerykanów. Tajwan stał się krajem dobrze rozwiniętym, w którym (jak wcześniej w przypadku Niemiec) mówiono o „cudzie gospodarczym”.

Podobne wypracowania do Czang Kaj-szek - historia, upadek wodza