Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Komitet Obrony Robotników (KOR) - powstanie i cele

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Lata 70- te X wieku były latami względnej stabilizacji gospodarczej. I Sekretarz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR) prowadził politykę wielkich inwestycji. Bardziej dostępne stały się dobra, z którymi do tej pory był problem. Władza stosowała tzw. propagandę sukcesu według której Polska była jednym z najbardziej rozwiniętych państw na świecie.

Niestety wszelki pozorny dobrobyt był wynikiem pożyczek, potęgującym zadlużenie kraju. 24 czerwca 1976 r. władze PRL ogłosiły podwyżki cen mięsa, masła, sera, cukru i warzyw, co doprowadziło do strajków i demonstracji w wielu miastach Polski. Największe natężenie manifestacji miało miejsce w Radomiu i w Ursusie. W tych dwóch miastach dokonano najwięcej masowych aresztowań i pobić uczestników strajków.

Strajkujący lub osoby będące podejrzane o udział w demonstracjach były zwalniane z pracy. 25 sierpnia Henryk Wujec opublikował „Opis akcji represyjnej podjętej wobec pracowników Z. M. Ursus i innych zakładów”. Tekst ten był zalążkiem „Komunikatu KOR- u”. We wrześniu spotkali się m. in. Antoni Macierewicz, Jacek Kuroń oraz Piotr Naimski i zdecydowali o założeniu Komitetu, któremu nadano nazwę Komitet Obrony Robotników.

23...

Podobne wypracowania